top of page
Náš Región
a história

Verita wines are made in the most northern vineyards of Slovakia.

A tradition of grape-growing in our region dates back to the 14th century.

Vineyards are located on the slopes of the river Laborec and the southern foothills of the Vihorlat Mountains reaching 250 m a.s.l.

The soil ground, because of its volcanic origin, contains fractions of rocks and limestone. Along with the interaction of the pulsating water of the river Laborec the land creates a unique terroir.

Now, we own 25 ha of vineyards though a fruiting zone is limited to 15 ha. Our core business is the development of the vineyard tradition in the region. We aim to support our local area by keeping it alive.

Vína Verita pochádzajú z najsevernejšich vinohradov v Slovenskej republike.  

Tradícia pestovania viniča v našom regióne pochádza už zo 14. storočia. 

Vinohrady sú situované priamo nad riekou Laborec na južnom úpätí Vihorlatských vrchov v nadmorskej výške 250 m.n.m. 

Podložie sopečného pôvodu s rôznymi frakciami hornín s prítomnosťou vápenca a  blízkosť vlniacej sa rieky Laborec vytvárajú unikátny terroir.

V súčasnosti obhospodarujeme 25 ha vinohradov. Rodiacich vinohradov je aktuálne menej, no jedným z našich cieľov je vinohradnícku tradíciu nášho regiónu ďalej zveľaďovať a vrátiť do viníc život.

vin1---orez---bielocierne.png

Vinohrad Verita – najsevernejší vinohrad v Slovenskej republike, ktorý sa nachádza v meste Strážske časť Krivošťany. Patrí do Východoslovenskej vinohradníckej oblasti ,- Michalovský vinohradnícky región. Tradícia pestovania viniča v tejto oblasti pochádza už z 14. storočia.

Poloha viníc je nad riekou Laborec na južných svahoch Vihorlatských vrchov na úpätí kopca Krivoštianka v nadmorskej výške 250m.n.m.. Podložie vinohradu je vápencové čo sa odráža aj v chuti vína.

Už z diaľky vidno vinohrad z „Borházom“ čo je dom vinára, časť „Borházu“ je pôvodná ešte z roku 1935. Putovanie za vínom na vinohrad začneme na turistickom chodníku, ktorý vedie popri bývalom kameňolome až na kopec Krivošťanka do výšky 549m n. m.. Z Krivošťanky vedie turisticky chodník až na Jasenovský hrad .

vin4.jpg

No my zídeme z cesty a zabočíme vľavo kde je brána na vinohrad. Cestu k „Borházu“ lemuj po oboch stranách vinič,  bielych a červených odrôd hrozna,  z ktorých niektoré  boli vysadené už v 60. rokoch minulého storočia.

Prídeme až k „Borházu“ odkiaľ sa môžeme  kochať nádherným výhľadom do širokého okolia. Lesným chodníkom, ktorý začína hneď za vinným domom sa po 10. minútach dostaneme ku krížu a lesnej krížovej ceste. Od kríža smerom dole k rieke Laborec a popri penziónu Vážka, prejdeme k starému vinohradu a neďaleko odtiaľ je  prameň Belovarka, kde sa dá osviežiť a oddýchnuť pri ohni.

Po ceste do mesta Strážske prekročíme rieku Laborec a prejdeme historickým parkom, ktorý je najväčší v Michalovskom okrese a popri kaštieli. Putovanie vinohradmi Verita zakončíme vo vinnej pivnici, ktorá pochádza 19.st., pri degustácií vín vinárstva Verita.

bottom of page